Kétség kívül Budapest legjobb graffitis boltja a Shopp! és nagyon sokáig volt az egyetlen olyan üzlet a belvárosban, ami az urbánus művészeteket tűzte ki profiljaként, és ahol a graffiti dekorációs elkészítéséhez minden eszköz, kellék és alapanyag megtalálható. Sajnos idővel - mint mindig - a konkurencia itt is felütötte a fejét. Ez a tény persze nem ejthet csorbát a Shopp! jó hírnevén, legfeljebb csak bosszantja az embert, amikor egy közel két évtizedes hagyományba tipornak bele páros lábbal, ugyanis a színfalak mögött sokkal többről van szó, mint egy egyszerű graffitis boltról.
Nikonnal, a Shopp! tulajdonosával és Magyarország egyik legjobb graffiti művészével beszélgettem.
Az Ő sztoriját olvashatjátok.
A SHOPP! TÖRTÉNETE
1992 hajnalán, amikor épp csak betette lábát a graffiti kultúra Magyarországra, megalakultak az első hazai csoportok, köztük az egyik legrégebbi, ma is létező csoport a P.N.C. (Pride Not Crime). 1993-ban a P.N.C. közeli emberek, egész pontosan Donor és Cak elhatározták, hogy megnyitják Budapest első graffiti boltját Third Rail néven. Ez a kis üzlet - amelynek alapterülete csupán egyharmada a mostanihoz képest - a 8. kerület Futó utcában volt, szó szerint a gettó közepén. A Futó utca a Baross utcából nyílik és kifut egészen az Üllői útig. Jelenleg a Corvin sétány szeli keresztbe, de annak idején az egész utcára a totális romhalmaz volt jellemző, maga az épület is - ahol a Third Rail nyílt - tégláig le volt pusztulva.
1995-1996 körül az üzlet - immár Yard néven - átköltözött a 9. kerületbe a Telepy és Lenhossék utca sarkára. Minden más maradt a régiben, továbbra is Donor és Cak vitte a boltot, majd később Base, a legendás S.D.O. csoportból.
Lassan a Yard is bezárt és egy rövidebb szünet következett, mígnem 1998 körül Banx és Azur érkezésével újra nyitottak a 7. kerület Wesselényi utcában Stílus néven. A boltot két részre osztották, így az egyik felében a Mango értékesített lemezeket. Kicsi üzlet volt, körübelül egynegyede a jelenleginek. Valószínű emiatt költöztek - viszonylag hamar - új helyre. Ez alkalommal Budára, a 12. kerület Apor Vilmos térre, ám idővel a Stílus véglegesen lehúzta a redőnyt.
A Stílus bezárásával egy időre ismét megszűnt az igazi graffitis bolt Budapesten, ezért festékboltokba jártunk kannákért. Később találtunk egy klassz helyet Újpesten az Árpád úton. Ez volt a Graffshop, ami valójában festékboltként működött, de volt egy olyan része a boltnak, ahol graffiti sprayket is árultak. Ha jól emlékszem a Molotow volt az egyedüli márka, amit akkor kaptunk. Jó kapcsolatban vagyunk Velük a mai napig.
2000-2001 felé Zai, a jól ismert S.B.C. csoportból vállalkozott arra, hogy nyit egy új boltot Burner Shop néven a 13. kerület Ipoly utcában. Onnan elég hamar áthozta az üzletet, vissza a 7. kerület Wesselényi utcába. Én 2001 végén kezdtem el itt dolgozni. Egy kínai üzletembertől béreltük a helyiséget. Nagyon jó üzlet volt, ám egy nap a kínai közölte, hogy végleg haza akar költözni és mivel a bolt az Ő tulajdona, ezért eladja. A szerződési feltételek nem voltak kedvezőek, így a Burner Shop tovább állt és kikötött a 13. kerület Szent István park mellett. Egy ideig még működött, aztán Zai is le akarta húzni a redőnyt. Én akkor egy másik helyen is dolgoztam, egész pontosan a Swatch This! nevű irodánál, ahol grafikus szakértő voltam. Az iroda partikat rendezett és ezeken a partikon mindig volt kiállítás, élő festés vagy valami hasonló performansz. Már volt mögöttük legalább tíz rendezvény, felhalmozódott egy csomó művészi munka, képek, termékek, amikor új helyet kellett keresnünk, mert ahol eddig dolgoztunk iroda azt eladták. Akkor találtuk meg a jelenlegi üzlethelyiséget és kapóra jött a dolog. Kitaláltuk, hogy lehetne fent egy galéria, ahol kiállítjuk azt a sok képet, ami ránk maradt, az iroda pedig hátul a fenti rész mögött. Szóltam Zainak, hogy nézze meg mit találtunk, mert Ő épp a határán volt, hogy bezárjon a Szent István parknál. Tetszett neki a helyiség és azt mondta, hogy csináljuk meg a boltot itt. Ő átad minden kontaktot, vigyük tovább az egészet. Így lett a Miénk.
Mindig is a budapesti graffiti legaktívabb és legföldalattibb brigádja vitte a graffitis boltokat. A kezdetektől fogva kézről-kézre jár a dolog. Ha valaki megkapta a lehetőséget, akkor később tovább adta másnak, ami annyiban fontos, hogy soha senki nem nyitott a másikra boltot. Ez tulajdonképpen ezek között az emberek között mind a mai napig elképzelhetetlen. Például Zai nem ismerte Donort, de valahol létezik a kapcsolat, ami generációról-generációra vándorol közöttünk.
2005 tavaszától Miénk az üzlet, akkor még Shopp This! néven működött és csak 2006-tól Shopp! a neve. Én kereszteltem át, mert sok-sok éve minden firkász csak Shoppnak hívja a boltot. 2006-ban aztán egy picit bedöglött a gépezet, anyagi nehézségek léptek fel, de szerencsére jött egy barátom, aki fellendítette az üzletet, így elég sok márkát - Montana, Clash, 94, Molotow - be tudtunk hozni és a mai napig ezeket a márkákat, a festékgyártás Mercedeseit és Bentleyjeit áruljuk.
Az elmúlt néhány évet nézve voltak jobb és rosszabb időszakok is. Már eleve nehéz egy vállalkozást fenntartani Magyarországon, mert az állam a bevételed közel 50%-át elveszi, Te pedig a maradék 50%-ot kell, hogy visszaforgasd árukészletbe, számlákra, megélhetésre. Sajnos ezzel a helyzettel nem tudunk mit kezdeni, csak reméljük, hogy a jövőben kedvezőbbek lesznek a dolgok, addig is tesszük, amit tennünk kell. A mögöttünk lévő 15-16 éves hagyatékkal és a szakmai tapasztalatunkkal igyekszünk életben tartani a kultúrát. Ha kell, akkor egy kocsi hátuljából fogjuk árulni a kannákat, de bezárni biztos nem fogunk.
Shopp!
Budapest VII. ker. Wesselényi u. 13.
www.shopp.co.uk
Nikon One
MashKULTURE
Flickr